Dyskusje z Facebook'a
logo_fb

Odnosząc się do wpisu, który został udostępniony w dniu 25 maja na facebookowym profilu Rady Osiedla, pragnę poinformować, że choć nie jest to wpis autorstwa żadnego z członków Rady Osiedla, to dotyka bardzo ważnych problemów Mościc. Wpis ten spotkał się ze sporym odzewem Mieszkańców Osiedla pytających o działania Rady w tym zakresie.

Rada Osiedla mimo ograniczonych możliwości nie załamuje rąk i już od dłuższego czasu szuka rozwiązań tych trudnych problemów, które w ostatnich dniach bulwersują mieszkańców.

Sprawa Mościckiego Centrum Medycznego jest świeża, jesteśmy po rozmowach z radnymi Rady Miasta Tarnowa i cieszy nas deklarowana przez nich chęć pomocy. Mamy zapewnienie Wiceprezydent m. Tarnowa Pani Doroty Krakowskiej i Dyrektora MCM Pana Jana Musiała, że wprowadzone w przychodni zmiany nie pogorszą warunków leczenia, a docelowo mają je poprawić. Niestety trzeba przejść przez uciążliwy remont. Sprawę tę pilotujemy i traktujemy jako niezwykle ważną dla Mieszkańców dzielnicy. Wierzymy w z zapewnienia i oczekujemy tylko dobrych dla pacjentów i personelu rozwiązań.

Podobnie wygląda sprawa likwidacji oddziału Biblioteki Miejskiej w Centrum Sztuki Mościce. To również sprawa nowa, prowadzimy rozmowy z różnymi instytucjami, szukamy rozwiązań i nie wyobrażamy sobie aby w Mościcach zabrakło tak potrzebnego mieszkańcom miejsca z całym, bardzo bogatym programem działań z których licznie korzystają mościczanie.

Park im. Kwiatkowskiego to następny narastający przez lata problem, z którym w najbliższym czasie musimy się zmierzyć ponieważ przyroda nie poczeka. Mamy nadzieję i do tego będziemy dążyć, aby park został objęty podobnymi działaniami jak Park Strzelecki.

Parkingi to następny potężny problem. Poczyniliśmy już wiele działań, aby sytuację poprawić. Wierzymy że uda się w najbliższym czasie sprawić aby parking przy mościckim Centrum Medycznym był dostępny przede wszystkim dla pacjentów ośrodka. Zabiegamy o wybudowanie parkingów wzdłuż ul. Topolowej, prowadzone są rozmowy z Parafią o utworzeniu przy kościele nowych parkingów - we wszystkich tych przypadkach problemem do rozwiązania są sprawy własnościowe, które bardzo komplikują działania. Miasto rozważa budowę dużego parkingu przy dworcu PKP, Rada Osiedla myśli o budowie parkingu przy rondzie, które miało uzyskać nazwę „Mościce” (niestety, mimo pozytywnej opinii komisji nazewnictwa, w niezrozumiały dla nas sposób nazwa nie została zaakceptowana przez Radę Miasta Tarnowa).

Dzielnica Mościce jest bardzo duża i bardzo różnorodna, zabiegamy o to by istniejące problemy były rozwiązywane sukcesywnie i w sposób zrównoważony. Niestety, problemów jest bardzo dużo ponieważ narastały latami, a ostatnio w związku z otwarciem autostrady, inwestycjami PKP zwielokrotniły się. To bardzo duże wyzwanie i ogrom pracy, której nie można wykonać od razu. Cieszą nas dobre partnerskie relacje z ZDiK, dzięki którym udało się wiele zrobić. Wreszcie wyremontowano ulicę Podgórską, która na remont czekała prawie 15 lat. Na dobrej drodze do rozwiązania są remonty ulic: Langiewicza, Ks.Reca – boczna, Pasterska, Pędrackiego, Owocowa, Równoległa, Daleka, Kasprzyków, Brauna, Zagrodowa, Dunajcowa, Czupiela, Bończaka. Mamy nadzieję, że Miasto porozumie się z Gminą Tarnów i również ul. Zielna będzie remontowana. Oczywiście widzimy problem mieszkańców ulicy: Kasztanowej, Topolowej, Ludowej, Anioła, Jaśminowej, Rozwadowskiego ,Andersa, Batalionów Chłopskich, Pięknej, Barwnej, Turystycznej i niezwykle zniszczonych ulic: Moraczewskiego, Ledóchowskich, Wygodnej i Krótkiej. Pilnego remontu wymagają mocno zniszczone przy budowie wiaduktów kolejowych ulice: Kolejowa, Chemiczna i część ul. Sienkiewicza, wiemy że tu remont nie może się odwlec bo ulice te są mocno eksploatowane. Widać jak wiele pracy przed nami i liczymy na pomoc mieszkańców Mościc. Chcemy pod konięc miesiąca czerwca zorganizować kolejne spotkanie Rady Osiedla i zaproszonych gości z Mieszkańcami, aby można było w kompetentnym gronie porozmawiać o tych problemach. O terminie i miejscu powiadomimy w najbliższym czasie.

Odpowiadając na pytania o radnych miejskich zamieszkujących naszą dzielnicę, odpowiadam, że taką osobą jest tylko Pan Ryszard Scigała. Pozostali radni wybrani z naszego regionu to: Pani Anna Krakowska, Panowie Kazimierz Koprowski, Marian Wardzała, Tadeusz Gancarz i Piotr Górnikiewicz.

W przyszłości będziemy się starać poprawić również sposób informowanie Mieszkańców o działaniach Rady Osiedla. Do tej pory wychodziliśmy z założenia, że ważniejsze są konkretne działania zakończone sukcesem niż deklarowanie takich działań jeszcze przed ich podjęciem. Stawiamy na konkretne działania, a nie na promowanie Rady Osiedla lub jej członków. Postaramy się informować jednak szerzej o aktywności Rady, tak aby Mieszkańcy Mościc byli pewni, że członkowie Rady widzą problemy dzielnicy i nieustannie starają się je rozwiązywać.

Mieszkańców serdecznie zapraszam do siedziby Rady przy ul.Chemicznej 2, w każdą drugą i czwartą środę każdego miesiąca w godzinach 17.00 - 18.00, możliwy jest także kontakt telefoniczny na nr 660 900 222. Nazwiska i kontakt do pozostałych członków Rady Osiedla dostępne są na naszej stronie i na tablicach ogłoszeń.

Z poważaniem

Jan Wielgus
Przewodniczący Rady

góra strony